• istanbul@autorent4you.com
  • Işıklar Mah. Bahariye Sk. Dışkapı No:4 Eyüpsultan/İstanbul
  • 0090 533 19826 79

Kiralama Şartları

Kiralama Koşulları

Kullanıcı Bilgisi

Kiraladığınız aracı yalnızca sözleşme ve teslimat formunda belirtilen kişi/kişiler kullanabilir. Sözleşmede belirtilmeyen üçüncü kişilerin, aracı kullanmaları halinde meydana gelebilecek hasarlarda, hiçbir hasar güvencesi geçerli değildir. Aracı alırken ek kullanıcılar kiralama kontratına kaydedilmelidir. Bir araç için en fazla 2 adet ek sürücü tanımlanabilir. Araç gruplarında belirlenmiş olan yaş ve ehliyet yılı koşulları dâhilinde kiralama yapılabilmektedir. Bu koşulların sağlanamaması durumunda “Genç Sürücü” hizmet paketi satın alarak bu paket içeriğindeki limitler dâhilinde kiralama yapabilirsiniz.

Kiralama Süresi

Kiralama süresi 24’er saatlik periyotlar üzerinden hesaplanır. Aylık kiralama süresi 30 gün üzerinden hesaplanır. Kiralamanız, kiralama kontratı üzerinde yazılı saatten itibaren başlar ve 24 saatlik sürenin dolmasıyla 1 kira gün olarak hesaplanır. İKG Seyahat Organizasyon Turizm ve Otomotiv Taşımacılık Tic. Ltd. Şti. koşullarına göre kiralama kontratı üzerinde yazılı saatten itibaren 24 saate kadar olan süre 1 gün olarak hesaplanır, 24 saati aşan ilk 59 dk’ya kadar olan gecikmeler için herhangi bir günlük kiralama ücreti alınmaz. 59 dk’yı aşan gecikmelerde (günlük hesaplanan hizmetler de navigasyon, ek sürücü, sigorta, çocuk koltuğu vb.- dâhil) günlük kira bedeli alınır.

Tek Yön Kiralamalar

Aracınızı kiraladığınız şubeden farklı bir şubemize iade etmek istediğinizde “Tek Yön” ücreti uygulanacaktır. Tek yön ücretleri rezervasyon yapma aşamanızda alış bırakış ofislerimizi farklı seçtiğinizde karşınıza gelecektir. Tek Yön ücreti aynı şehir içerisinde, alınan şubeden farklı bir şubeye iade ettiğinizde de uygulanır. Adres teslim taleplerde ise en yakın ofisimizden mesafe ölçülür ve 4TL+kdv/km teslim/bırakma bedeli tahsil edilir.

Uzatmalar

Kiracı kullandığı araçla ilgili uzatma talebini kiralama bitiminden en az 1 gün (24saat) öncesinde ilgili ofise bildirmekle yükümlüdür. Uzatma talebi, ilgili kiralama ofisinin onayıyla gerçekleştirebilir. Uzatma bedeli anlaşma koşullarına göre Autorent4you fiyatlarından talep edilir.

Kredi Kartı – Ödeme Koşulları – Provizyon ve Finansal Analiz Kriterleri

İnternetten ödeme esnasında kart sahibi ve rezervasyon sahibinin aynı kişi olması zorunluluk olmayıp kiralama esnasında kendisine ait bir kredi kartı ibraz edebiliyor ve depozito işleminin gerçekleşiyor olması gereklidir. Autorent4you kiralama hizmetini kendisine bağlı sebeplerden dolayı gerçekleştiremediği takdirde müşteri tarafından önceden ödenen tutarın tamamı iade edilmektedir. Kiralama sırasında adınıza düzenlenmiş ve geçerli kredi kartınıza araç gruplarına ve muafiyet bedellerine göre 1000TL – 5000TL değişen tutarlarda bloke konulacaktır. Bankacılık işlemlerine bağlı olarak, bloke edilen ücretin hesabınıza yansıması, kiralamanızın bitiminin ardından olası ilave bir ödeme yükümlülüğü olmaması halinde mümkün olacaktır. Bu süre bankacılık işlemlerine bağlı olarak 7 – 25 iş gününe kadar uzayabilmektedir. Buradaki gecikme nedeni Autorent4you değil, bankacılık işleyişidir. Ön ödemeli rezervasyonlarda kredi kartında bloke miktarı kadar, ön ödemeli değilse kira bedeli dâhil olmak üzere yeterli limit olmaması, kiracı adına geçerli kredi kartı sunulamaması ya da ehliyet koşullarının sağlanamaması durumunda rezervasyon onaylansa dahi araç verilmeyecektir. Yerinde ödeme seçenekli yapılan rezervasyonlar için de yukarıda belirtilen koşullar aynı şekilde geçerlidir. Üst ve Lüks sınıf kiralamalarında kiracının kendi adına ve 2 ayrı bankaya ait 2 adet kredi kartı bulundurması gerekmektedir, kira ve depozito bedeli ofiste tahsil edilir.

İptal,No-Show, Rezervasyon Değişikliği
– Aracı alış saatinize 48 saat veya daha fazla kala iptal etme durumunda sadece yönetim gideri olarak 30 EURO kesinti yapılır ve geri kalan ödemeniz iade edilir.

2 – Aracı alış saatinize 48 saatten az kala iptal etmek isterseniz, kesinti ücreti 50 EURO’dur. Tamamını ödeme şeklinde rezervasyon yapmışsanız 50 EUR kesinti yapılır ve kalanı iade edilir.

No Show aşağıdaki hallerde oluşur:

Aracı alış tarih/saatinizden önce herhangi bir değişiklik veya iptalle ilgili bizi bilgilendirmediğinizde,
Önceden bilgi vermeden rezervasyon saatinizde gelmediğinizde,
Aracı almak için gerekli dokümanları sağlayamadığınızda/ibraz edemediğinizde,
Ana sürücü adına kredi kartı olmaması ya da kredi kartında gereken blokaj tutarı bulunmadığında,
Yukarıdaki durumların hiç birinde para iadesi yapılamamaktadır.

Özel Eşyalar

Kiralama bitiminde, araç içinde herhangi bir şahsi eşyanızın olup olmadığını kontrol ediniz. Araç içinde unutulan özel eşyalar için sorumluluk kiralayana ait.

Aracı Kullanmak için Gereken Koşullar

Kiralayan veya kontrat üzerinde belirtilen diğer ek sürücülerin uyması gereken koşullar aşağıda belirtilmiştir:

Aracı yarışmak için, hız yapmak için, aracın dayanıklılığını ve hızını test etmek için ve başka birisine araç kullanmayı öğretmek için kullanmamalısınız.
Aracı, alkollü iken veya uyuşturucu etkisi altındayken kullanmamalısınız.
Aracı size yazılı izin vermediğimiz müddetçe Türkiye sınırları dışında kullanmamalısınız.
Aracın belirtilen yolcu kapasitesinin üzerinde yolcu taşımamalısınız.
Siz ve kontrat üzerinde belirtilen diğer sürücüler, yazılı onay vermediğimiz sürece hareket eden ya da etmeyen başka araçların ya da eşyaların itilmesinde ya da çekilmesinde kullanmamalısınız .
Açık veya gizli bir gelir karşılığında yolcu veya mal taşınmasında kullanmamalısınız.
Gümrük mevzuatına ve diğer kanunlara aykırı maddelerin taşınmasında ve diğer yasal olmayan işlerde kullanmamalısınız.
Yanıcı veya tehlikeli maddelerin yanı sıra toksik, aşındırıcı, radyoaktif veya diğer zararlı maddelerin taşınmaması gerekmektedir.
Kokusu veya durumu nedeniyle araca zarar veren veya Autorent4you’dan aracı tekrar kiralayabilmesi için zaman veya para kaybetmesine neden olan herhangi bir şey taşınmamalıdır. Evcil hayvanların taşınması Autorent4you iznine tabidir.
Autorent4you tarafından tedarik edilmedikçe portbagaj, bagaj taşıyıcı veya benzeri eşyalarla, – başka kişiler tarafından yeniden kiralanamaz ve/veya kullanılamaz.
Kiralama veya ödül için yolcu taşınamaz.
Nerede olurlarsa olsunlar mitinglere, yarışmalara veya denemelere katılmak, sürüş dersleri vermek yasaktır.
Asfalt olmayan yollarda, yüzey veya onarım durumunun aracın tekerleklerini, lastiklerini veya gövde mekaniği altındaki mekaniklerini tehlikeye atabilecek yollarda seyahat edilemez.
Araçta taşınan mal ve bagajların hiçbiri (paketleme ve istifleme ekipmanı dahil) araca zarar veremez, yolcuları riske sokmaz.
Karayolları Kanunu, karayolu trafik yasaları veya benzeri diğer yasalara uymak zorundadır.

Yakıt Politikası

Dolu depo zorunluluğu yoktur. Sürücü aracı aldığı seviyedeki yakıt ile geri getirmek zorundandır. Eksik yakıt ile gerçekleşecek araç dönüşlerinde, hizmet bedeli ekleneceğinden dolayı kiracı normal pompa litre fiyatlarından daha yüksek bir ücret ödeme durumunda kalabilir.

Araç Görselleri

İnternet sitemiz ve/veya araçlarımıza rezervasyon sağlayan aracı/broker firmaların websitelerinde görünen araç modelleri ilgili grubun örneği olarak kabul edilmekte olup kiralama anında ilgili araç grubundan başka muadil bir araç ile hizmet verilebilir.

Ücretler

Ödenecek ücretler aşağıda belirtildiği gibidir;

a) Bu araç teslim fişinde belirtilen kiralama ve diğer ücretleri.
b) Maddede “Kiralayan ve Ek Sürücünün Sorumlulukları” bölümünde belirtilen kurallara uymamaktan dolayı oluşan ücret, zarar, hasar, harcama, maliyet veya yükümlüklerin toplamı.
c) Tüm geçiş ücretleri (köprü, otoyol, vapur, vb.) , trafik cezaları ve park ya da diğer trafik suçlarından dolayı oluşan mahkeme masrafları (aracın bağlanmasından dolayı ortaya çıkabilecek masrafları da kapsar) ve aracın müsadere edilmesi durumunda doğacak zararlar.
Bir kurum tarafından talep edilen herhangi bir ceza ya da ücret.
Adınıza ödenen trafik cezaları veya ortaya çıkabilecek maliyetlere 30.00TL(%18 KDV hariç) hizmet bedeli eklenerek kredi kartınızdan tahsil edilir veya kurumsal kiralamaysa tarafınıza fatura edilir.
Kiralama süreniz içerisinde HGS kullanımınız,kiralama bitiminin ardından HGS kullanımınıza 25.00TL hizmet bedeli ve artı %18 KDV eklenerek tahsil edilir.
Hasar nedeniyle aracın servis sürecinin yönetilmesi vb. işlemler için hasar hizmet bedeli tahsil edilir.(Örneğin bir kaza durumunda polis raporunun temin edilmesi için şehir içi/şehir dışı trafik şubelerine ulaşım bedeli de bu madde içerisinde yorumlanır)
Kış döneminde araçlara kar lastiği istendiğinde günlük 50.00TL(%18 KDV hariç), maksimum 500TL%18 KDV hariç) ücret talep edilir.
Kiralama çıkışında Araç Durum Raporunda belirtilmeyen ve kusurlu olup olmamanıza bakmaksızın oluşan hasar onarım bedelleri, aracın çalınması durumunda aracı yenileme bedeli, kiralama başlangıcında belirtilen sigorta paketleri doğrultusunda oluşacak ücretler kiracıdan tahsil edilir.
Kullanıcı hatasından dolayı oluşacak hasarların tamir süresi kadar veya aracın çalınması durumunda aracın bedelinin ödenmesi için beklediğimiz süreye (45 gün) karşılık gelen kullanım kaybı ücreti kiracıdan tahsil edilir.
Aracın Emniyet güçleri tarafından herhangi bir sebep için alıkonulmasından dolayı ortaya çıkabilecek zararlar ve aracı kiraya veremediğimiz günlerin ücretleri kiracıdan tahsil edilir.
Aracı teslim etmek ve teslim almak için ortaya çıkabilecek ücretler kiracıdan tahsil edilir.
Borcunuzu zamanında ödememekten dolayı Merkez Bankası aylık kredi faiz oranlarına göre gecikme cezası uygulanı
Yukarıda belirtilen ücretlere uygulanan KDV ve diğer vergiler ( KDV oran değişikliği veya resmi olarak ilan edilen ek vergiler)

Sigorta/Kasko Paketleri Kapsamı Dışında Kalan Durumlar:

Otomobili kullanan kişinin yasal sınırı aşan alkollü veya uyuşturucu etkisi altında karıştığı her kaza,
Otomobilin sürücüsü sebebiyle trafik tarafından bağlanması,
Otomobilin altının (Marş biyel, karter) kaza olmaksızın vurulması,
Otomobilin koltuk döşemesinin yanması, sıvı dökülmesi, aşırı kirli teslim edilmesi,
Otomobilin dağlık arazi, kumluk, bataklık, kumsal vb. trafiğe uygun olmayan yollarda otomobillerin tahammül güçlerine ve özelliklerine aykırı amaç, yer ve yollarda kullanılması, ralli, hız denemesi, motorlu sporlarda ve trafiğe kapalı alanlarda sürülmesinden dolayı oluşan hasarlar,
Şahsi eşyalarınızın otomobilden çalınması, aracın anahtarının çalınması, suya düşmesi, ruhsat, plaka ve/veya avadanlık, jant kapağı ve stepne kayıpları, kiralanan ek ürünlerin kayıp ve zararları,
Sözleşmede kayıtlı olmayan sürücünün karıştığı kazalar ya da hasarlar
Doğal afetler sonucu oluşacak hasarlar,
Otomobilde kafessiz hayvan taşınması sonucu oluşan zararlar,
Kullanım hatası ve/veya dikkatsizlik, tedbirsizlik vb. nedenlerle (sayılanlarla sınırlı olmaksızın, hatalı vites değiştirilmesi nedeni ile şanzıman arızası, uyarı ışığı yandığı halde aracın kullanılmaya devam edilmesi nedeniyle oluşacak hasarlar, yakıttan kaynaklı arıza ve hasarlar vb.) oluşan her türlü mekanik ve elektrik dâhil olmak üzere tüm zararlar,
Vandalizm, terör ya da toplumsal olaylar nedeniyle oluşan hasarlar,
Kiralama sırasında doğru olmayan ya da eksik verilen bilgi sonucu yaşanan masraflar, hasar vb,
Yetkili servisler tarafından belirlenen ve rapor edilen özensiz, dikkatsiz veya aşırı zorlama sonucu oluşmuş hasar-arıza zararlardan kiralayan sorumludur.

Mücbir sebep:

KARŞILIKLI VE TEK TARAFLI TRAFİK KAZALARINDA KİRACI MUTLAKA KAZA RAPORU VE ALKOL RAPORU TEMİN ETMEK ZORUNDADIR. İLGİLİ RAPOR DÜZENLENMEMESİ HALİNDE KİRACI OLUŞAN HASARLARDAN TÜMÜYLE SORUMLUDUR.

Önemli Notlar

Herhangi bir kaza durumunda, aracın yeri değiştirilmeden kazanın şekline uygun kaza tespit tutanağı tutulması ya da en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak derhal ve 24 saatten geç olmamak koşuluyla kaza, hırsızlık ve alkol tespit raporları alınması ve 7/24 hizmet veren aracı teslim aldığınız ofisimizin size vereceği ve 7/24 destek sağlayacağı bir cep telefonu numarasına bilgi verilmesi zorunludur.
Aracın çalınması durumunda da derhal ve 24 saatten geç olmamak koşuluyla en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak 7/24 +90 5331982679 numaralı Tam Destek Hattına ve aracı teslim aldığınız ofisimizin size vereceği ve 7/24 destek sağlayacağı bir cep telefonu numarasına bilgi verilmesi zorunludur.
Aksi halde satın alınan tüm güvenceler geçersiz sayılarak meydana gelen her türlü zarar, 3’cü şahıslara verilen maddi ve manevi kayıpları da içermek üzere kiracıdan tahsil edilir. Aracın arızalanması veya herhangi bir nedenle desteğe ihtiyaç duyulması durumunda da yine aracı teslim aldığınız ofisimizin size vereceği ve 7/24 destek sağlayacağı bir cep telefonu numarasına bilgi verilmesi zorunludur.
Lütfen kiralama başlangıcında ve iadesi sırasında Araç teslim etme ve teslim alma formunun doldurulup karşılıklı olarak imzalandığından emin olunuz.
Kiralama süresini uzatmak, dönüş saatini ve gününü bildirmek için lütfen kiralamayı yaptığınız ofisi veya Rezervasyon merkezimizi arayınız.
Aracın TEK TARAFLI olarak kazaya uğraması durumunda, (aracın) yeri değiştirilmeden en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurarak kaza, hırsızlık ve alkol tespiti raporları alınmalıdır.
ÇİFT TARAFLI kazalarda ise, aşağıdaki maddelerde bildirilen haller dışında, kazanın oluş şekline göre sürücüler, Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağını tutanak üzerinde belirtilen şekilde doldurmakla yükümlüdürler.
Çift taraflı kazalarda, sadece aşağıdaki hallerde trafik kazası tespit tutanağı, trafik polisi tarafından düzenlenmektedir;

Kaza Anında Yapılması Gerekenler

Çift taraflı kazalarda tarafın/tarafların ehliyet, ruhsat ve trafik sigorta poliçelerinin fotokopisini veya okunaklı görselini almak,
Olay yeri kazanın şekli ve bulunduğu yeri araç plakası görünecek şekilde birden fazla görselini edinmek,
Yeterli güvenlik önlemi almadan aracı terk etmemek,
Kazada Trafik Polisi Ya Da Jandarma Tarafından Rapor Gerektiren Haller

Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
Sürücüde akıl sağlığı ve alkol şüphesi varsa,
Sürücü belgesiz motorlu araç kullanıyorsa,
Kazaya karışan araçlardan biri resmi plakalı ise,
Kamuya ait eşyada zarar meydana geldiyse,
Kazada sadece 3. Kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
Kazaya karışan araçlardan birinin Trafik sigortası yok ise,
Trafik kazası ölüm ya da yaralanma ile sonuçlanmışsa,
Kaza oluşunda karşı sürücüyle anlaşamamanız halinde

Bu ofiste seçilen araba sınıfından yok. Lütfen farklı bir sınıf seçin!