• istanbul@autorent4you.com
  • Koza mah. 1638. No: 2A Sok Kozapark sitesi Burgaz blok / Bahçeşehir Esenyurt
  • +905331982679

Aksaray

Aksaray’da bir gün

 Bir gün

Ihlara Vadisi’nin giriş kapılarından biri olan Aksaray’da bir güne başlarken listenizin ilk sırasında bir araç kiralamak olmalı. Aksaray’da araç kiralama işleminden sonra yerel halktan aldığımız önerileri değerlendirerek gezi planınızı yapabilirsiniz. Aksaray’da ne yenir? Aksaray’ın tarihi yerleri nerelerdir? gibi soruların yanıtlarıyla daha keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

 Kahvaltı

Şehri keşfetmeye başlamadan önce güzel bir kahvaltı yapmanızı öneriyoruz. Geleneksel Türk mutfağından lezzetlerin sunulduğu kahvaltı sofralarına Aksaray’ın meşhur kahvaltılıkları da eşlik ediyor. Sıkma ve kapak böreği kahvaltıda deneyimlemeniz gereken lezzetler arasında yer alıyor.

Aksaray’da gezilecek yerler

 Gezilecek yerler

Aksaray merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktaki Selime kasabası, Ihlara Vadisi’nin bitiş noktası. Kapadokya’nın uzantısı olan bölge peri bacaları, kiliseler ve kervan yoluyla eşsiz bir atmosfere sahip. Selime geçmişte kervanların soluklandığı bölge olarak biliniyor. Burada bulunan katedral de dinlenenlerin ibadetlerini yapabilmesi için inşa edilmiş. Bizanslılara ait katedral ayrıca bölgenin din adamı yetiştiren önemli noktalarından birisi olma özelliğini taşıyormuş. Kaya oymalarıyla görenleri büyüleyen yapı, kasabadaki gezinizin başlangıç noktası olabilir. Katedralin ardından peribacalarındaki barınakları, kiliseleri ve kaya mezarlarını da gezebilirsiniz. Aksaraylılara göre Selime’ye yaklaşık 15 km uzaklıktaki Güzelyurt bir sonraki durağınız olmalı. Eski bir Rum köyü olan Güzelyurt, 1923’de Türkiye-Yunanistan arasında gerçekleşen nüfus mübadelesi sonrası bu kimliğini kaybetti. Ancak bölgede bulunan Rum evleri sebebiyle kartpostallık güzelliği ile her zaman dikkat çeken yerlerden birisi.

Lezzetli bir mola

Yemekler

Güzelyurt’un tarihi evlerini gezdikten sonra Kapadokya taraflarında mola verebilirsiniz. Testi kebabı bu lokasyonda deneyimlemeniz gereken en popüler lezzetlerden birisi. Otantik bir atmosferde yöresel yemekler tadabileceğiniz mekânlarda geziniz için enerji depolayabilirsiniz. Şerbetli peynirli pide, şehir mutfağının en meşhur yemeklerinden biri. Aksaraylıların mutlaka tadına bakmanızı tavsiye ettiği bu lezzete de listenizde yer verebilirsiniz. Pidenizin yanına közlenmiş biber söylemeyi de ihmal etmeyin.

Keşfe Devam

Keşif

Molanın ardından gezinize şehir merkezindeki Zinciriye Medresesi’nde devam edebilirsiniz. 14. yüzyılda Karamanoğulları Beyliği’nin inşa ettiği ve 1969’tan bu yana Aksaray Müzesi olarak kullanılan yapı, hem koleksiyonu hem de mimarisiyle görülmeye değer. Aksaray Müzesi’nde bölgedeki kazı çalışmalarında bulunan kalıntılar ile Aksaray ili çevresinden derlenmiş süs eşyalarının, kıyafetlerin ve silahların sergilendiği geniş koleksiyonu inceleyebilirsiniz. Aksaray’ın sembollerinden biri olan Eğri Minare bir Selçuklu yapısı. Kesin tarihi bilinmese de buranın 13. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Eğri bir görünüme sahip olduğu için bu isimle anılsa da tuğladan yapıldığı için halk arasında Kızıl Minare olarak da anılıyor.

Akşam keyfi

Akşam

Aksaraylıların akşam yemeği menüsü için oldukça leziz önerileri bulunuyor. Aksaray tavası, yahni, bamya çorbası, soğan dolması ve kokina çorbası denediğiniz için mutlu olacağınız yöresel lezzetler arasında yer alıyor.

Aksaray’da gece hayatı

 

error: Content is protected !!
Bu ofiste seçilen araba sınıfından yok. Lütfen farklı bir sınıf seçin!