• istanbul@autorent4you.com
  • Koza mah. 1638. No: 2A Sok Kozapark sitesi Burgaz blok / Bahçeşehir Esenyurt
  • +905331982679

Tokat

Tokat’ta Bir Gün

 Bir Gün

Osmanlı dönemine ait yapılarıyla dikkat çeken Tokat, özellikle tarihe ilgi duyanları memnun edecek bir şehir. Şehrin sahip olduğu doğal güzellikleri ve farklı lezzetleriyle öne çıkan mutfağı da burada geçireceğiniz bir günü oldukça renklendirecek. Geziye başlarken bir araç kiralamak, güne başlarken yapmanız gereken ilk şey olmalı. Ardından, Tokat’ta ne yenir? ve Tokat’ın tarihi yerleri nerelerdir? gibi gezi planınıza yön verecek soruların cevaplarını bulabileceğimiz yazımız ile şehir turuna hazırlanabilirsiniz

 Kahvaltı

Tokat yağlısı, zambak reçeli, çökelek, yoğurtmaç ve Zile pekmezi Tokat gezisinde kahvaltınıza eşlik edebilecek yöresel lezzetlerden bazıları. Oldukça doyurucu ve leziz bir kahvaltı deneyimi için şehirdeki otellerin restoranlarını ya da cafeleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Günün ilk öğününde yöresel lezzetlerle dolu bir sofradan kalkıp Tokat’ın güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Tokat’ın Görülecek Yerleri

Gezi

Tokat merkeze yaklaşık 38 km uzaklıktaki Pazar, tarihî ve doğal güzellikleriyle görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Pazar’ı keşfetmeye, I. Alaeddin Keykubad’ın eşi Mahperi Hatun’un yaptırdığı kervansaraydan başlayabilirsiniz. Anadolu Selçuklu mimarisinin karakteristik özelliklerini yansıtan yapıdan sonraki durağınız tarihi Taş Köprü olmalı.

Tokatlılar, Pazar’a kadar gelmişken Kaz Gölü ve Ballıca Mağarası’na mutlaka gitmenizi öneriyorlar. Sazlıklarla kâplı göl, ilçe merkezine yaklaşık 11 km uzaklıkta. Oldukça huzurlu bir atmosfere sahip olan gölde sandalla gezebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Sandal sefası sırasında size saksağan, karatavuk, ak leylek gibi kuşların eşlik edeceğini ekleyelim.

Şehrin en gizemli köşelerinden biri olan Ballıca Mağarası, Kaz Gölü’ne yaklaşık 19 km uzaklıkta. Dünyanın en büyük mağaralarından biri olan Ballıca, dokuz bölümden oluşan etkileyici bir yer. Mağaranın restoranında yemek molası verebilir ya da kafesinde soluklanabilirsiniz.

Lezzetli Bir Mola

Yemekler

Şehrin tarihini ve doğal güzelliklerini keşfederken güzel bir öğle yemeği arası gezinin kalanı için enerji depolamanıza yardımcı olacak. Pazar’daki gezinizin ardından Mahperi Sultan Kervansarayı’nda ya da Ballıca Mağarası’nın eşsiz atmosferinde yemek molası verebilirsiniz. Tokat’ın pek çok özel yemeği olduğunun altını çizmekte fayda var. Hem öğle hem de akşam yemeğinde yöresel tatları tercih etseniz bile deneyemediklerinizde aklınız kalabilir. Öğle yemeğinde çiğ börek, bat ya da keşkek iyi bir seçim olabilir

Keşfe Devam

Keşif

Şehrin sakinlerine göre Tokat Kalesi, merkezdeki gezinize başlamak için en doğru nokta. 5. ya da 6. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen kale, şehrin simgesi. İnşa edildiği kayalıkların doğal bir kale olduğunu söyleyen arkeologlar, odaların ve surların insan eliyle yapıldığını belirtiyorlar. Tokatlılara göre bu görkemli kaleden şehri izlemek de ayrı bir keyif.

Kaleye gizli bir geçitle bağlı olduğu düşünülen Pervane Hamamı, 13. yüzyılda, Anadolu Selçukluları döneminde inşa edilmiş. Hamam keyfi yapmaktan hoşlananlara, Pervane’nin günümüzde de hizmet verdiğini hatırlatalım.
Hamam keyfini sonraya bırakmak isterseniz, 17. yüzyılda inşa edilen Taşhan’ı ve 16. yüzyıla ait Ali Paşa Külliyesi’ni gezebilirsiniz. II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılı onuruna yaptırılan saat kulesi de görmeniz gereken yapılar arasında. Müze gezmeyi sevenlerin durağıysa Tokat Müzesi olmalı. Kapalıçarşı’yı andıran Arastalı Bedesten’de bulunan müze, tarihi binası ve koleksiyonuyla ziyaretçilerine keyifli saatler vadediyor.

Akşam Keyfi

Akşam

Akşam yemeğinde yöresel lezzetlerin tadını çıkarırken günün yorgunluğunu da atabileceğiniz pek çok restoran var. Tokat kebabı ise herkesin tavsiye edeceği ilk yemek önerisi olacaktır. Dilerseniz Çerkes mantısı, pehlili pilav veya bakla dolması da yemeğinize eşlik edebilecek harika lezzetlerden bazıları

 

error: Content is protected !!
Bu ofiste seçilen araba sınıfından yok. Lütfen farklı bir sınıf seçin!