• istanbul@autorent4you.com
  • Koza mah. 1638. No: 2A Sok Kozapark sitesi Burgaz blok / Bahçeşehir Esenyurt
  • +905331982679

Sivas

Sivas’ta Bir Gün

Bir Gün

Sivas, Anadolu’nun en eski şehirlerinden biri olması, köklü tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. Sivas’ta güne başlarken yapılması gereken ilk şeyin bir araç kiralamak olduğunu hatırlatmakta fayda var. Sivas’ta araç kiralama işlemlerini tamamladıktan sonra gününüzü Sivaslıların önerileriyle şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Sivas’ta ne yenir? Sivas’ın gezilecek yerleri nerelerdir? gibi sorulara aldığımız yanıtlarla şehirde daha eğlenceli bir gün geçireceksiniz.

Sivas’ta Kahvaltı

 Kahvaltı

Sivas geziniz eğer kış aylarına denk geliyorsa sabah kahvaltısında Sivas’a özgü bir deneyim olarak kelle yemeyi tercih edebilirsiniz. Sivas katmeri Sivas ketesi, çılbır ve soğanlama ise şehirde tercih edebileceğiniz yöresel kahvaltılıklardan bazıları.

Gezi

Sivaslılar, kahvaltının ardından şehir merkezine yaklaşık 70 km uzaklıktaki Tödürge Gölü’ne gitmenizi tavsiye ediyor. Hafik ve Zara ilçeleri arasında bulunan göl, doğanın keyfini çıkarabileceğiniz keyifli bir durak. Tödürge Gölü genellikle piknik ve yürüyüş yapmak için tercih ediyorlar. Tödürge’nin ardından dilerseniz yaklaşık 24 km uzaklıktaki Hafik Gölü’ne gidebilirsiniz. Gölün çevresindeki tesislerde manzaraya karşı keyifli bir yemek yiyebilirsiniz.

Lezzetli Bir Mola

Yemekler

Gölde geçirdiğiniz saatlerin ardından öğle yemeği için şehir merkezine de dönebilirsiniz. Sivas köftesi, sübüra, kesme aşı, kadayıflı Divriği pilavı gibi farklı lezzetler arasından seçim yapmak zor olsa da hepsinin kendine özgü bir lezzet deneyimi sunacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Keşfe Devam

Keşif

Sivas merkez, cami bakımından oldukça zengin bir bölge. Öğleden sonranızı bu camileri gezmeye ayırmak keyifli olabilir. Gezinize 13. yüzyılda inşa edilen Çifte Minareli Medrese ile başlayabilirsiniz. Süslemeli taç kapısı ve çinileriyle dikkat çeken minareleri yapının göz alıcı detaylarından bazıları. Çifte Minareli Medrese’nin hemen karşısındaki Şifaiye Medresesi de şehirdeki görülmeye değer yapılar arasında yer alıyor. 13. yüzyılda inşa edilen medrese, Anadolu Selçuklularının şehirdeki en önemli yapılarından biri. Darüşşifa, yani hastane olarak kullanılan yapı Osmanlı döneminde medreseye dönüştürülmüş. Sivas’ın sembol yapıları arasında yer alan medrese dünyanın en eski hastanelerinden biri olarak kabul ediliyor. Süslemeleriyle şehrin en gösterişli camisi olan Gök Medrese ve Ulu Cami ile şehirdeki turunuza devam edebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun önemli aşamalarından biri olan Sivas Kongresi’nin yapıldığı binayı görmek, tarihi yeniden yaşatacak bir deneyim olabilir. Günümüzde Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veren bina, koleksiyonuyla yakın tarihe ışık tutan özel bir yer.

Akşam Keyfi

Akşam

Sivas özel lezzetleriyle öne çıkan bir şehir. Şehrin yöresel lezzetlerinde kırmızı et baskın gözükse de farklı seçenekler bulmak zor değil. Bat, madımak, pancar herlesi gibi lezzetler et tercih etmeyenlerin sevebileceği Sivas yemekleri arasında yer alıyor. Mirik köfte, patlıcanlı mehli, salatalık dolması, Divriği pilavı ise akşam yemeğinde tercih edebileceğiniz lezzetlerden bazıları. Kapanışı da meşhur kelle tatlısı ya da hurma tatlısı ile yapabilirsiniz.

 

error: Content is protected !!
Bu ofiste seçilen araba sınıfından yok. Lütfen farklı bir sınıf seçin!