• istanbul@autorent4you.com
  • Koza mah. 1638. No: 2A Sok Kozapark sitesi Burgaz blok / Bahçeşehir Esenyurt
  • +905331982679

Siirt

Siirt’te bir gün

Bir gün

Siirt’te araç kiralamak, şehirde geçireceğiniz bir günü planlarken yapılacaklar listenizin ilk sırasında olmalı. Şehrin tadını çıkarmak Siirt’te araç kiralama işleminin ardından, daha keyifli bir gün için şehri bilenlerin önerilerinden yararlanabilirsiniz. Siirt’te ne yenir, Siirt’in gezilecek yerleri nerelerdir gibi sorulara yerli halktan aldığımız yanıtları sizinle paylaşıyoruz.

Siirt’te Kahvaltı

Kahvaltı

Güne başlamanın en güzel yolu iyi bir kahvaltıdan geçer. Siirt keşfine çıkmadan önce yöresel lezzetleri denemek harika bir başlangıç yapmanızı sağlayacak. Siirt’e özel lezzetlerden zerfet ve imkerçet mutlaka deneyimlemeniz gereken kahvaltılıklardan bazıları. Eğer güne şehrin yerlilerinin yaptığı gibi bir başlangıç yapmak isterseniz o zaman önerimiz büryan kebabı olacak.

Güne Siirtliler gibi başlamak isterseniz, kahvaltıda büryan kebabı yemelisiniz. Sabah saatlerinde büryan yemek kulağa ilk anda garip gelse de şehirde yaşayanlar ziyaretçilerin bu deneyimi yaşamasını tavsiye ediyor.

Siirt’te gezilecek yerler

Gezi

Şehirdeki gezinize Botan Vadisi’nde başlayabilirsiniz. Merkeze yaklaşık 15 km uzaklıktaki vadi, doğal güzelliğinin yanı sıra, ziyaretçilere trekking, yamaç paraşütü ve kano gibi adrenalin sporlarını yapma imkânı da sunuyor. Sağlarca Kaplıcası’nda da keyifli saatler geçirebilirsiniz. Botan Çayı kıyısında bir mağara olan kaplıca, Billoris olarak da biliniyor. Cilt sorunları ve romatizma başta olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen, şifalı suları nedeniyle ilgi gören kaplıca, eşsiz atmosferiyle de görülmeye değer. Vadi ve kaplıcanın ardından 35 km uzaklıktaki Eruh’a doğru yola çıkabilirsiniz. Geçmişte yerleşim yeri olan Botan Mağaraları’nın bulunduğu bölge, şehrin ilginç köşelerinden biri.

Lezzetli bir mola

Yemekler

Öğle yemeğinde Siirt merkeze dönmek keyifli bir yemek için tek ihtiyacınız olan. Büryan kebabını sabah kahvaltısında deneyimleme fırsatınız olmadıysa öğle yemeğinde bu lezzete mutlaka şans vermelisiniz. Siirt’te kırmızı et severler için birbirinden güzel lezzetler olduğunun altını çizmek gerek. Bölgedeki çok meşhur et lokantalarından birisini de yemek için tercih edebilirsiniz.

Keşif

Önemli İslam âlimlerinden biri olan Yemenli Veysel Karani’nin Baykan ilçesinde bulunan türbesi, şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından biri. Siirt merkezine yaklaşık 40 km uzaklıktaki türbe, 16-17 Mayıs tarihlerinde ziyaretçi akınına uğruyor. Veysel Karani’yi anma etkinlikleri için şehre gelenlerin ilk durağı burası oluyor. 1967’de yenilenen türbe, Karani’nin Suriye’deki türbesi yıkılınca daha da önem kazandı. Siirtliler, yemek molanızın ardından şehrin sembollerinden biri olan türbeyi görmenizi tavsiye ediyor. Türbeye yaklaşık 16 km uzaklıktaki Adakale Köyü’nde bulunan Derzin Kalesi bir sonraki durağınız olabilir. Bizanslılara ait kalenin gözetleme kuleleri dikkat çekici bir görünüme sahip.

Akşam keyfi

Akşam

Akşam yemeği ile birlikte Siirt’in ünlü perde pilavını tadabilirsiniz. Çok sayıda malzemenin kullanıldığı pilav, bir hamurun içinde pişiriliyor. Pilavın pastayı andıran ilginç görüntüsü de kendisi kadar doyurucu.
Şehrin şık mekânlarından biri olan Sait Efendi de akşam yemeği için bir diğer seçenek. Sac kavurma, kuzu kaburga ve fıstıklı kebap Siirt’te tercih edebileceğiniz en güzel et yemeklerinden bazıları. Pırtıke çorbası, bumbar, Arap dolması, ismeket köfte, mihr çorbası, Siirt kitel gibi pek çok farklı lezzeti akşam yemeğinde deneyimleyebilirsiniz.

 

error: Content is protected !!
Bu ofiste seçilen araba sınıfından yok. Lütfen farklı bir sınıf seçin!