• istanbul@autorent4you.com
  • Koza mah. 1638. No: 2A Sok Kozapark sitesi Burgaz blok / Bahçeşehir Esenyurt
  • +905331982679

Ordu

Ordu’da Bir Gün

 Bir Gün

Yemyeşil doğası, keşfetmeye değer sahili, meşhur fındığı ve tarihi zenginlikleriyle Ordu, geçmişi MÖ 7. yüzyıla uzanan özel bir kent. Ordu’da tarihî yerler nereler, Ordu’da ne yenir? gibi soruları sizin için Ordululara sorarak bir günlük gezi programı oluşturduk. Ordu’yu daha rahat keşfetmek için yapabileceğiniz araç kiralama işleminizi tamamladıktan sonra, hazırsanız şehri keşfetmenize yardımcı olacak bilgileri yazımızdan alabilirsiniz.

Ordu’da Kahvaltı

 Kahvaltı

Güne başlamanın en güzel yolu güzel bir kahvaltıdan geçer. Ordu’nun muhteşem doğasının eşlik edeceği keyifli bir kahvaltıda yöresel tatların olmasını isterseniz sakarca ve bezelye kayganası, mısır ekmeği, tırnak pide ve yufka böreği kahvaltınıza eşlik edebilecek lezzetlerden bazıları. Serpme kahvaltı servislerine ek olarak bu lezzetleri de deneyebileceğiniz çok sayıda mekân Ordu’da sizi bekliyor.

Gezi

Kahvaltının ardından şehir merkezine 68 km mesafedeki Ünye Kalesi’ne doğru yola çıkabilirsiniz. Geçmişi MÖ 3. yüzyıla uzanan kale, aslında oyulmuş dev bir kayadan oluşuyor. Kalede 6. yüzyılda yapılan kaya mezarları bulunuyor. Sur kalıntılarının bir kısmında görülen mimari özelliklerden, yapının Osmanlı döneminde de kullanıldığı anlaşılıyor. Kaleye 8 km uzaklıktaki Kadılar Yokuşu bir sonraki durağınız olabilir. Burası kendine özgü mimarisiyle dikkat çeken Ünye evlerinin en yoğun olduğu yer. Osmanlı döneminde kadılar burada yetişiyormuş ve yaptırdıkları evler buranın mimari kimliğini oluşturmuş.

Lezzetli Bir Mola

Yemekler

Sıra geldi Ordu’nun lezzetli yemeklerini keşfetmeye… Sac kavurma Ordu’nun meşhur yemeklerinden birisi ve denemeye değer bir lezzete sahip. Hamsi köftesi, keşkek veya Ordu yağlısı öğle yemeğinde keyifle tercih edebileceğiniz yöresel yemeklerden bazıları. Dilerseniz geleneksel Türk mutfağı lezzetlerini de Ordu’da rahatlıkla bulabilirsiniz.

Keşfe Devam

Keşif

Öğle yemeğinin ardından Fatsa’nın şirin bir sahil kasabası olan Bolaman’a gidebilirsiniz. Kadılar Yokuşu’na 30 km mesafedeki bu kasabada sizi Bolaman Kalesi karşılayacak. Kalenin yapılış tarihi bilinmese de Pontus Krallığı döneminin özelliklerini taşıyor olması dönemine dair bilgi veriyor. Yapı, üst kısmına 18. ya da 19. yüzyılda eklenen ahşap konakla kale görünümünden uzaklaşmış, yeni ve özel bir karakteristik özellik kazanmış.

Bolaman Kalesi’ne 33 km mesafedeki Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi de ziyaret etmeniz gereken yerler arasında. Müze 1987’den bu yana, ahşap ve çininin harika birlikteliğini yansıtan binasında hizmet veriyor. Müzenin sikkeler, el yazmaları, arkeolojik kalıntılar ve mühürlerden oluşan koleksiyonunda 3000’den fazla parça bulunuyor. Ortodoks Hıristiyanların 1853’te inşa ettiği gösterişli bir kilise, kentsel sit alanında bugün Taşbaşı Kültür Merkezi olarak hizmet veriyor. 1937 ve 1977 yılları arasında cezaevi olarak kullanılmış olan yapı, Etnografya Müzesi’ne 1,5 km uzaklıkta bulunuyor.

Akşam Keyfi

Akşam

Akşam yemeği için şehir merkezinde farklı alternatifler sizi bekliyor. Ne yiyeceğinize karar vermekte zorlanırsanız Ordu’da deniz ürünlerini rahatlıkla tercih edebileceğinizi söyleyebiliriz. Elbette şehrin en popüler yemekleri arasında hamsili lezzetler yer alıyor. Mısır çorbası, hamsi buğulama, pancar döşemesi gibi lezzetlerle harika bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

 

error: Content is protected !!
Bu ofiste seçilen araba sınıfından yok. Lütfen farklı bir sınıf seçin!