• istanbul@autorent4you.com
  • Koza mah. 1638. No: 2A Sok Kozapark sitesi Burgaz blok / Bahçeşehir Esenyurt
  • +905331982679

Erzincan

Erzincan’da Bir Gün

 Bir Gün

Tunç Çağı’ndan günümüze pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, İpek Yolu’nun üzerinde bulunan Erzincan kültürel ve ticari olarak her zaman canlı bir şehir olması ile bilinir. Bu güzel şehirde zamanda yolculuğa hazırsanız Erzincan’da araç kiralama işleminin ardından yola koyulabilirsiniz.

Şehir sakinlerine sorduk; Erzincan’da ne yenir, Erzincan’ın tarihi yerleri nerelerdir ve gezilecek yerler listesinde nerelere öncelik verilmelidir? ve aldığımız cevaplarla sizler için keyifli bir gezi planı hazırladık.

 Kahvaltı

Erzincan’da kahvaltı denince ilk aklına gelen Erzincan tulumu. Kahvaltıda bu peynir ile mutlaka karşılaşacağınızı ve çok memnun kalacağınızı söyleyebiliriz. Bölgeye özel olması ile bilinen kuru kaymak da kahvaltı sofralarının bir diğer vazgeçilmezi. Kahvaltılık piyaz, gasefe, çok farklı içerikleri ile dikkat çeken çeşit çeşit keteler ve kaygana denemeniz gereken diğer lezzetler.

Erzincan’da Gezilecek Yerler

 Gezilecek Yerler

Ziyaret edilmesi gereken yerler listesinin ilk sırasında muhteşem doğasıyla Kemaliye geliyor. Eski bir Ermeni yerleşim yeri olan Kemaliye, Grand Canyon’dan sonra dünyanın ikinci büyük karanlık kanyonuna sahip. Doğa sporlarına meraklıysanız rafting, bot safari, kano ve pek çok sportif aktivite için Kemaliye doğru adres. Biraz daha sakin bir gün geçirmek istiyorum diyenlerdenseniz Karanlık Kanyon’da düzenlenen tekne turlarına katılmanızı öneririz. Yaklaşık 2 saat süren tekne turuyla kanyonun muhteşem yapısını keşfedebilirsiniz.
Kemaliye’de Karanlık Kanyon’un ardından mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer Kadıgölü. Yeşillikler arasında yer alan Kadıgölü doğal su kaynaklarından oluşuyor. Huzur dolu saatler geçirebileceğiniz bu doğal cennete gelmişken Orta Cami’yi görmeden dönmeyin. 17. veya 18. yüzyıla ait olduğu düşünülen Orta Cami aynı zamanda Erzincan’ın en büyük camisi.

Yemekler

Keyifli bir gezinin ardından öğle yemeği molası vermek doğru bir seçim olacak. Öğle yemeğinde öne çıkan iki öneri var. Etli keşkek ve güveçte alabalık. Erzincan’da kırmızı et ile yapılan her yemeğin çok başka bir lezzet deneyimi sunduğunu söyleyebiliriz. Bizim önerimiz tercihinizi etli keşkek, ziron ya da Kemah tiridinden yana yapmanız olacak.

Keşfe Devam

Keşif

Yemeğin ardından şehri keşfetmeye devam ediyoruz. Bu kez durağımız il merkezine yaklaşık 52 km uzaklıkta olan Kemah. Yontma Taş Devri’nden günümüze yerleşim alanı olarak kullanılan bu şirin yerde görmeniz gereken en önemli yapı Kemah Kalesi. Kayalıklar üzerine kurulmuş kalenin yapım tarihi kesin olarak bilinmese de Hititler tarafından yapıldığı düşünülüyor. Kale aynı zamanda Osmanlı döneminde de kullanılmış, hatta iç kısmında bir mahalle oluşturulmuş. Gezinizde bu evlerin kalıntılarını da görebilirsiniz.

Kemah gezisinde göreceğiniz bir diğer önemli tarihi yapı ise Melik Gazi Türbesi. Fırat Nehri kıyısındaki tepede bulunan türbe, 1071-1228 tarihleri arasında bölgeye egemen olan Mengücek Beyliği dönemine ait. Türbede Mengücek Beyliği döneminde yaşayan Sultan Melik’in mumyası bulunuyor.

Şehre gelen ziyaretçilerin uğrak yerlerinden bir diğeri Erzincan Müzesi. Arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği Erzincan Müzesi, 1986 yılından bugüne ziyaretçilere açık. Müzede tarih öncesi çağlara ve Anadolu beyliklerine ait çok sayıda değerli parçayı bir arada görebilirsiniz.

Akşam Keyfi

Akşam

Akşam yemeğinizi şehir manzarası eşliğinde şık bir mekânda yapabilirsiniz. Erzincan’da yöresel lezzetler ön plana çıksa da pek çok mekânda Türk ve dünya mutfağına ait zengin menüler bulmak mümkün. Kesme çorbası, Erzincan döneri, etli üzüm yaprağı sarması, kelecoş akşam yemeği için tercih edebileceğiniz seçenekler arasında yer alıyor. Güzel bir yemeğin ardından Erzincan lokumu ile akşamı tatlı bir lezzetle kapatabilirsiniz.

 Erzincan’da Gece Hayatı

 

error: Content is protected !!
Bu ofiste seçilen araba sınıfından yok. Lütfen farklı bir sınıf seçin!