• istanbul@autorent4you.com
  • Koza mah. 1638. No: 2A Sok Kozapark sitesi Burgaz blok / Bahçeşehir Esenyurt
  • +905331982679

Artvin

Artvin’de Bir Gün

 Bir Gün

Karadeniz’in en yeşil kentlerinden biri olan Artvin’de doğayla baş başa bir gün sizi bekliyor. Şehri rahatça gezebilmek için ilk önerimiz araç kiralama işlemi yapmanız.  İyi bir plan ve konforlu bir araçla, Artvin’de renkli bir gün geçirmeye hazırsanız, başlayalım.

Artvin’de Kahvaltı

 Kahvaltı

Keyifli bir güne başlamak için ihtiyacınız olan en önemli şey güzel bir kahvaltı. Artvin’in yöresel lezzetleriyle donatılmış bir kahvaltı sofrası da size unutulmaz bir deneyim yaşatacak. Kolaca, kaygana, kuymak, cevizli kete ve mısır ekmeği Artvin kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Kahvaltı keyfinizi dilerseniz şehir merkezindeki mekânlarda dilerseniz de şehrin biraz dışında kalan ama doğa manzarasıyla dikkat çeken yerlerde yapabilirsiniz.

Artvin’de Gezilecek Yerler

 Gezilecek Yerler

Artvinliler ilk durağın Mençura Şelalesi olabileceğini söylüyorlar. Artvin merkeze yaklaşık 95 km uzaklıktaki Kamilet Vadisi’ndeki şelale, oksijeni bol bir yer. 70 m yükseklikteki şelaleye yapacağınız yürüyüş şüphesiz günün en güzel aktivitelerinden biri olacak. Şelalenin ardından vadinin diğer köşelerini keşfetmek de keyifli olabilir. Mençura’yı gezdikten sonra 7 km uzaklıktaki Ortacalar Çifte Köprüler’i gidebilirsiniz. Arılı ve Küçükköy yol ayrımında, birbirine dik şekilde inşa edilen köprülerin 18. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Fotoğraf tutkunlarını burada harika bir manzaranın beklediğini hatırlatalım.

Lezzetli Bir Mola

Yemekler

Artvinlilerin öğle yemeği molası için oldukça lezzetli önerileri var. Hamsi tava, mezgit ve laz böreği günün yorgunluğunu alacak ve geri kalan geziniz için enerji toplamanızı sağlayacak lezzetlerden bazıları. Biraz daha yöresel lezzetler deneyimlemek isterseniz de şehrin sakinleri meroli çorbası, silor ve sarma yemenizi öneriyor.

Keşfe Devam

Keşif

Artık Artvinlilerin mutlaka görmenizi tavsiye ettiği Borçka Karagöl’e doğru yola çıkabilirsiniz. Hopa’ya yaklaşık 65 km uzaklıktaki bu eşsiz yer, 20. yüzyılın başında, bir heyelan sonucu oluşmuş. Klaskur Yaylası’nın güzelliğine güzellik katan göl, 2002 yılında tabiat parkı ilan edilerek koruma altına alındı. Her mevsim rengârenk olan Borçka Karagöl’de zamanın durduğunu hissedeceksiniz.

Akşam Keyfi

Akşam

Yorucu bir günün ardından dinlemek ve şehri keşfetmeye devam etmek isterseniz yöresel bir akşam yemeğinden daha iyisi olamaz. Artvinlilerin akşam yemeği için önerdiği lezzetler her damağa hitap edecek türde. Turşu kavurması, karalahana sarması, şalgam yemeği sebze severlerin dikkatini çekecek lezzetler. Hamsili pilav, benekli alabalık, cağ kebabı ve keşkek akşam yemeğinde tercih edebileceğiniz diğer yöresel yemekler.

 

error: Content is protected !!
Bu ofiste seçilen araba sınıfından yok. Lütfen farklı bir sınıf seçin!