• istanbul@autorent4you.com
  • Koza mah. 1638. No: 2A Sok Kozapark sitesi Burgaz blok / Bahçeşehir Esenyurt
  • +905331982679

Amasya

Amasya’da Bir Gün

 Bir Gün

Osmanlı mimarisinin ve mutfak kültürünün yaşatıldığı yerlerden biri olan Amasya, size tarih ve lezzet dolu bir gün vadediyor. Burada geçireceğiniz bir günü planlayabilmeniz için Amasyalıların fikirlerini alarak bir rehber hazırladık. Amasya’da ne yenir? Amasya’nın tarihi yerleri nerelerdir? gibi sorulara aldığımız yanıtlar gezinizi daha çok daha keyifli bir hale getirecek.

 Kahvaltı

 Ev yapımı peynirler, reçeller, börekler, menemen ile bir sofra ile güne başlayabilirsiniz.

Amasya’da Gezilecek Yerler

 Gezilecek Yerler

Kahvaltının ardından Amasya’da ilk durağınız Borabay Gölü olmalı. Bu doğa harikası lokasyonlar arasındaki uzun mesafeyi gördükçe araç kiralama işlemi yaptığınıza çok memnun olacaksınız. Merzifon’a yaklaşık 90, Amasya merkezine ise 65 km uzaklıktaki göl, kartpostallık bir güzelliğe sahip.

Yemekler

Borabay’ın temiz havası sizi acıktırmış olmalı. Öyleyse Amasya merkeze dönmek iyi bir fikir olabilir. Şehre özgü lezzetleri tadabileceğiniz mekânlardan birinde mola verebilirsiniz. Patlıcan çullama, ayva gallesi, Tokat kebabı ve bat yemeği tercih edebileceğiniz lezzetler arasında yer alıyor.

Keşfe Devam

Keşif

Öğle yemeğinin ardından birkaç saatinizi Amasya merkeze ayırabilirsiniz. Amasya Kalesi’yle gezinize başlayabilir, sonrasında Pontuslulara ait kaya mezarlarını görebilirsiniz. Kale ve kaya mezarları şehri en güzel izleyebileceğiniz iki nokta. Kaya mezarlarının çıkışındaki sergilerde yöreye özgü el işleri ve hediyelik eşyalar satın alabileceğinizi belirtelim. Yeşilırmak kıyısında yürüyüş yapmak ve nehir boyunca sıralanmış Osmanlı camilerini keşfetmek Amasya’da yapabileceğiniz diğer aktiviteler. Şehrin dar sokaklarını ve tarihi evlerini yakından inceleyerek keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Merkezde geçirdiğiniz saatlerin ardından bir sonraki durak Merzifon olmalı. Geçmişi Roma Dönemi’ne uzanan Merzifon, altın çağını Osmanlı Dönemi’nde yaşamış. 17. yüzyılda inşa edilen Paşa Camisi, Merzifon’daki en ünlü Osmanlı yapılarından biri. 15. yüzyılda inşa edilen Merzifon Bedesteni ve Yıldırım Beyazıt’ın oğlu Çelebi Mehmet’in yaptırdığı saat kulesi Amasyalıların mutlaka görmenizi önerdiği noktalar arasında.

Akşam

Osmanlı mutfağından lezzetler deneyimleyebileceğiniz mekânlar, Merzifon’daki gezinizi biraz daha uzatmak için oldukça ikna edici bir neden. Topuz kebabı, bakla dolması, çatal çorba, kuzu tandır, beyaz lahanadan yapılan kalem böreği ve arnavutciğeri akşam yemeğinde tercih edebileceğiniz özel lezzetler.

Amasya’da Gece Hayatı

 

error: Content is protected !!
Bu ofiste seçilen araba sınıfından yok. Lütfen farklı bir sınıf seçin!