• istanbul@autorent4you.com
  • Koza mah. 1638. No: 2A Sok Kozapark sitesi Burgaz blok / Bahçeşehir Esenyurt
  • +905331982679

Gaziantep

Gaziantep’te Bir Gün

 Bir Gün

Gaziantep’in keyfini doyasıya çıkarmak için yapmanız gereken ilk şey bir araba kiralamak çünkü şehirde keşfedilecek çok fazla güzellik var.  Güne lezzetli harikalar diyarı Gaziantep’te başladığınız için şanslısınız. Kaymaklı bol fıstıklı katmerin, baklavanın en güzeli; kebabın, ciğerin en lezzetlisi Gaziantep’in güzelliklerinden sadece bazıları. Türkiye’nin gurme duraklarından biri olan Gaziantep tarihî yerler açısından da oldukça renkli bir kent. Sadece bir gün içinde Antep’te ne yenir? Antep’in görülmesi gereken tarihi yerleri nereleridir? Sorularını şehrin yerlilerine sorduk ve aldığımız cevaplar ile sizlere keyifli bir gezi rehberi hazırladık.

 Kahvaltı

Yemek yemenin çok farklı bir deneyim olduğu bu şehirde bildiğiniz bütün kahvaltıları unutun. Şehirden beyran çorbası ile güne başlamak oldukça doğal ve tüm Gaziantepliler ziyaretçilere bu deneyimi yaşamalarını öneriyor. Eğer beyran çorbası başlangıç için size ağır gelirse nohut dürüm, ciğer, batma kaymak, meşhur katmer ve süt ikilisi ile kahvaltı yapabilirsiniz.

Gaziantep’in Tarihi Yerleri

 Tarihi Yerleri

Kahvaltınızı sonrası yola çıkmaya hazır olacaksınız. Gaziantep tarihî yerler açısından oldukça zengin bir şehir. Kentin köklerini keşfetmek için uğrayacağınız ilk durak Yesemek Açık Hava Müzesi olabilir. Şehir merkezine yaklaşık 100 km uzaklıktaki Yesemek Köyü’nde bulunan açık hava müzesi, Hititlere ait çok sayıda heykelin sergilendiği büyüleyici bir yer. Yaklaşık 500 heykeli bir arada görebileceğiniz Yesemek, Ortadoğu’nun en büyük açık hava müzelerinden biri.

Yemekler

Yesemek keşifleriniz sizi çok acıktırdıysa şehir merkezine kadar gitmenize gerek yok. Yesemek’e 23 km mesafede İslahiye’nin en lezzetli yemeklerini sunan terleri bulabilirsiniz. Eğer Gaziantep mutfağını tatmak için şehir merkezine kadar sabretmeye değer diyorsanız, şehir merkezinde alinazik, patlıcan kebabı, altıezmeli, fıstıklı kebap, cartlak kebabı, külbastı gibi lezzetler sizi bekliyor… Kebap cenneti Gaziantep’teyseniz herkes öğle yemeğinde kebap yemeniz gerektiğini söyleyecektir. Yemeğin üzerine leziz bir menengiç kahvesi ve bir baklava tüm yorgunluğunuzun bir anda kaybolmasına yardımcı olacak.

Keşfe Devam

Keşif

Bey Mahallesi zamanın durduğu eşsiz bir yer. Öğle yemeğinin ardından Gaziantep’te yapılacak en eğlenceli aktivite, tarihî mahallenin sokaklarında kaybolmak. Gaziantep’in kültürel mirası olan mahalle; konakları, müzeleri (Gaziantep Etnografya Müzesi, Gaziantep Atatürk Müzesi ve Gaziantep Oyuncak Müzesi) ve dar sokaklarıyla unutulmaz saatler vadediyor.

Osmanlı’nın doğudaki en önemli çarşılarından biri olan Bakırcılar Çarşısı, merkezdeki gezinize devam etmek için en doğru nokta. 16. yüzyılda kurulan çarşı, Gaziantep’te Doğu’nun egzotizmini deneyimleyeceğiniz en güzel köşelerden biri.

Tarihi çarşısının ardından Zeugma’yı görmek için ne kadar sabırsızlansanız yeridir. Baraj suları altında kalan Roma kenti Zeugma’dan kurtarılan mozaiklerin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep’in simgelerinden biri. Dünyanın en güzel mozaiklerinden biri kabul edilen Çingene Kızı’nın sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi’ne hayran kalacaksınız.

Gaziantep’te Akşam Keyfi

 Akşam

Bir gün içinde Gaziantep’te görülmesi gereken yerleri gördünüz ve üzerinize tatlı bir yorgunluk çöktüyse sıra akşam yemeğinde. Lezzet yolculuğunuzun muhteşem finalini küşleme ile yapabilirsiniz. Sinirsiz koyun etiyle hazırlanan bu özel lezzetin yanında mutlaka kaşık salatası da olmalı. Gaziantep’te keşfedeceğiniz lezzetlerin sınırı yok. Şiveydiz, beyran, yuvalama denemek isteyebileceğiniz çorbalardan bazıları. Söz konusu ana yemekler olunca da küşleme yerine tercih edebileceğiniz pek çok lezzet var. Soğan kebabı, borani, sarımsak aşı, ciğer yahni, süzek yapması önerilen lezzetler arasında yer alıyor.

 

error: Content is protected !!
Bu ofiste seçilen araba sınıfından yok. Lütfen farklı bir sınıf seçin!